Priecīgas Lieldienu tradīcijas mūsdienās
Radi pats sev priecīgas lieldienas, tā ka pašam gandarījums, un visi ar ko kopā esi šajā dienā iedvesmojas un saņem savu devu prieka!
Galvenās Lieldienu tradīcijas, ko pielāgot mūsdienām.
- Nozīmīgākie Lieldienu priekšdarbi ir apğērbu gatavošana un greznošanās. Arī olu krāsošana.
- Līdz ar saullēktu jeb rīta ausmu celšanās un sejas mazgāšana tekošā ūdenī!
- Putnu dzīšana – putni nozīmē ļaunumu un slimības; aizdzenot tos no sētas, laukiem un mājām, sagaida, ka ar to tiks aizdzītas visas raizes un ļaunumi. Putnu dzīšana norisinās ar lielu troksni: sit klabatas, klaigā un šauj, trokšņo un dzied.
- šūpošanās – auglības veicināšanai.
- Lieldienu mielastā goda vieta ir olām un plācenim, kas abi simbolizē sauli.
- Vēl kāda tradīcija, kas saistās ar Lieldienu Zaķa leģendu, ir iet Lieldienu rītā meklēt viņa astātās olas, kas paslēptas pa visu pagalmu, dārzu vai sētu.
Mūsdienu Lieldienu scenārijs priekam, auglībai un ražīgumam.
Mūsuprāt, ikviens svinēt gribētājs spēj augstāk minētās tradīcijas iedzīvināt savos svētkos. Pats galvenais, ar atvērtu prātu un izdomu paņemt tās, kuras pašam gribas realizēt! Katrā ģimenē un svinētāju pulkā var veidot savas tradīcijas. Tā, piemēram, var visi celties līdz ar saulīti, izdoties rīta pārgājienā līdz tuvākajai upītei vai ezeram un nomazgāt tajā mutes! Tad turpat var apēst jau iepriekš izcepto Lieldienu plāceni! Un atceļā uz mājām, salasīt zaļās nupat izdīģušās zālītes, dabūt kādu bērzu tāsi vai kādu citu dabas velti, kuru varēs izmantot olu krāsošanā, līdz ko atgriezīsie mājās.
Kad sakrāsotas olas var ķerites klāt nākamai jautrajai un trokšņainajai izdarībai, kas noteikti patiksies bērnie – putnu dzīšanai! Pat ja dzīvo dzīvoklī, šī izdarība ir ļoti vērtīga un aizraujoša! Paņem kaut ko grabošu, klabošu, kaut vai divus katla vākus, vai divas koka karotes, galvenais, ka ar to varēsi radīt troksi. Un dauzot tos vienu pret otru, izstaigā visu savu māju, ja ir dārzs vai pagalms, izstaigā arī to, tā veicot ļaunumum slimību un citu raižu un likstu aizdzīšanu.
Un tad jau arī visiem tik zināmā šūpošanās tradīcija. To nu Lieldienās noteikti var realizēt, jo daudzviet tam spēcāli veido šūpoles, lai visi gribētāji tiek izšūpoties.
Rīta cēlienam var izmantot arī Lieldienu Zaķa leģendu ar paslēptajām olām piemājas apkaimē. Šī izdarība ļoti patīk bērniem, jo Lieldienu Zaķim mēdz būt liela izdoma, kur paslēpt tās olas!
Vēl noteikti ir vētrs atcerēties arī par lieliskajām Lieldienu spēlēm – olu kaujām un olu ripināšanu, kas arī veicina lielu jautrību un reizēm pat azartu! Un protams, ka arī apēdiet kādu olu, patiesībā, jo vairāk, jo labāk, jo tieši tā ir auglības simbols, par ko tieši pavasarī ir vērtīgi labi piedomāt!