Lieldienu olu krāsošana ar dabas materiāliem! Dosimies dabā!
17. marts, 2024 pl. 14:08,
Nav komentāru
Šogad Lieldienas mūs pārsteigušas nesagatvaotus, jo ir pielavījušās neredzēti agri, jau 31. martā!🐣🐰
Mēs ģimenē olas krāsojam ar dabas materiāliem. Un Tu?
❓ Kādas olu krāsošanas tradīcijas ir jūsmājās?
✍️Ieraksti komentāros savas lieliskas olu krāsošanas receptes!
🧅 Kādēļ mēs krāsojam olas ar dabas materiāliem?
Olu krāsošana ar mākslīgajām krāsām var būt ne tikai dārga, bet arī kaitēt dabai un mūsu veselībai – ne vienmēr varam būt droši par ķīmisko krāsu sastāvu un to ietekmi uz olu.
☘️ Kādus dabas materiālus mēs izmantojam?
Visvienkāršākais un visbiežāk izmantotais olu krāsošanas veids ir sīpolu mizas. Taču Lieldienu olas var krāsot ar ļoti, ļoti dažādiem dabas materiāliem, iegūstot neticami raibu rezultātu!
🚶Sagatavošanās olu krāsošanai ir process pats par sevi - dodamies dabā un vācam visu, kas "iekrīt acīs" - pumpuri, zariņi, sūnas, sniegpulkstenīši un citi ziediņi, jaunās lapiņas, ķērpjus u.c. Vakarā izklājam visu uz galda un ķeramies pie krāsošanas. Tālāk sākam ielūkoties virtuves krājumos - dažādi graudi, sēklas, garšvielas arī noder. Un kā gan bez vecmāmiņas dzijas kamoliņa!
🎨Katram krāsotājam ir iespēja izpausties radoši!
📍 Lūk dažas receptes:
🤎Visbiežāk lietotā metode — novārīt olas sīpolu mizās. Rezultāts — SARKANBRŪNAS OLAS. Ja sīpolu mizu lapiņas pieliksi pie olas un ietīsi drāniņā, iegūsi uz olas raibus rakstus. Izmēģini! Interesantu toni iegūsi, krāsojot olas zilo sīpolu mizās.
💙ZILAS OLAS var iegūt, krāsojot tās sarkanajās bietītēs vai mellenēs (var izmantot gan melleņu ievārījumu vai kompotu, gan saldētas mellenes, taču veikalā pirktais ievārījums diez ko košu rezultātu parasti nesniedz).
❤️TUMŠI SARKANAS OLAS var iegūt, olas krāsojot aveņu zaros!
🤎BRŪNAS tās kļūs vārot alkšņa pumpuros;
💚ZAĻĀ KRĀSA top, ja olas vāra bērzu lapās, pirts slotās vai siena gružos;
💛DZELTENAS OLAS iegūst, vārot stiprā kumelīšu novārījumā (zaļgandzeltenā tonalitāte panākama, 8 ēdk. tējas pārlejot ar 1 l verdoša ūdens, ļaujot pusstundu ievilkties, tad izkāšot un ieliekot tajā tikko vārītas olas un turot 2 stundas; līdzīgu toni dos jauno struteņu lapas), kliņģerīšu, arī ķimeņu vai seleriju sēklās. Izteikti dzeltenas olas sanāk, tikko vārītas olas vairākas stundas turot kurkumas novārījumā (3 ēdk. uz ½ l ūdens un uzvāra).
💜VIOLETAS - aroniju sulā, olai klāt var pietīt veselas aronijas (vasarā ieliec saldētavā aronijas tieši šim nolūkam!). Ja vēlas tumši violetas, novārījumam klāt pievieno sīpolu mizas.
🖤MELNAS OLAS sanāk spēcīgā sīpolu mizu un melleņu novārījumā.
🩵GAIŠI ZILAS OLAS sanāk no violetas krāsas ziedu, piemēram, lavandas, novārījuma, kam piejaukta 2 tējk. citronu sulas. Par zilumzālēm kalpo arī sarkanais kāposts (pirms tam sakapā, aplej ar 6 ēdk. etiķa un nakti izturi) un tumšo vīnogu sula.
❓Kā iegūt rakstainas, raibas oliņas?
🍓Interesanti rakstu iegūst, ja zemeņu lapiņas krustām šķērsām pārsien ar diegu un krāso sīpolu mizās, zem diega un lapiņām ola paliek gaiša. Olai klāt var pietīt arī dažādus citus zaļumus vai ēdamlietas — smalkos makaronus, putraimus, rīsus u.c.
🪡Ornamenti uz olas: ietin olu ar aizkaru audumā vai pielīmē uz olas izgrieztus ornamentus no leikoplasta. Ornamentus uz olas var iegūt, pirms vārīšanas to apzīmējot ar vaska sveci vai krītiņu. Vienādi nokrāsotas olas var dažādi izrotāt, ar asu naža galu vai adatu iekasot uz čaulas dažādus rakstus.
🧶Svītrainu olu iegūst, ja pirms vārīšanas dažās vietās stingri pārsien ar vairākās kārtās salocītu diegu vai dzijas dzīparu.
👨👩👦👦Olu krāsošana ir lieliska izklaide, kas apvieno visu ģimeni! Veidojiet šīs lieliskās atmiņas kopā!
Lai izdodas!